ivari
14 بهمن 1401 - 10:35

تداوم رایزنی‌های شاه اردن در آمریکا

پادشاه اردن که به آمریکا رفته است با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالله دوم» پادشاه اردن در دیدار وزیر خارجه آمریکا روابط دوجانبه و تلاش‌های برای پیشبرد صلح در سرزمین‌های فلسطینی و توقف تنش را بررسی کرد.

«ملک عبدالله دوم» پادشاه اردن که به واشنگتن سفر کرده در محل اقامت خود با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد.

بر اساس بیانیه رسمی دربار اردن، در این دیدار روابط راهبردی دو کشور و تلاش‌ها برای تقویت ثبات منطقه و تازه‌ترین تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به خصوص مسئله فلسطین مورد رایزنی قرار گرفت.

در این دیدار، تلاش برای پیشبرد صلح و توقف تنش و نیز توقف اقدامات یکجانبه در خاک فلسطین که موجب تضعیف فرصت‌های تحقق صلح می‌شود هم بررسی شد.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار بر عمق شراکت دو کشور و بر اهمیت تولیت اردن بر اماکن مقدس اسلامی و مسیحی و حفاظت از وضعیت تاریخی و حقوقی مسجد الاقصی تأکید کرد.

در این دیدار همچنین تلاش‌ها برای حل بحران‌های سیاسی منطقه بررسی شد.

دیدار پادشاه اردن با چهره‌های سیاسی و فکری آمریکا

از سوی دیگر ملک عبدالله دوم در سفر به آمریکا در مراسمی با حضور شماری از چهره‌های سیاسی و فکری و دینی آمریکا گفت که خاندان هاشمی بیش از یک سده است که امانت تولیت هاشمی بر اماکن مقدس اسلامی و مسیحی بیت‌المقدس را بر عهده دارد.

وی گفت که اردن به تلاش خود برای تحقق صلح در سرزمین‌های فلسطینی ادامه می‌دهد و افزود که همیشه فرصت برای صلح هست.

ملک عبدالله تأکید کرد که لازمه تحقق صلح ایمان صادقانه همه طرف‌ها به امکان ساختن جهانی بهتر و عادلانه‌تر با احترام به انسانیت مشترک و پشت سر گذاشتن گفتمان نفرت و تلاش برای اعتمادسازی است.

اردن تولیت و نظارت بر اماکن مقدس اسلامی در کرانه باختری و قدس اشغالی را برعهده دارد.

واکنش اردن به تخریب منازل فلسطینینان

اردن با انتشار بیانیه‌ای توقف خشونت علیه فلسطینیان و بازیابی اعتماد به مفید بودن روند مسالمت‌آمیز گفتگو برای صلح میان فلسطین و اسرائیل را خواستار شد.

وزارت امور خارجه اردن امروز (پنج‌شنبه 2 فوریه) با انتشار بیانیه‌ای تخریب خانه‌های فلسطینیان و حمله به کلیسای «حبس المسیح» را محکوم کرد و نسبت به خطر وادار کردن ساکنان «خان الاحمر» به مهاجرت از این منطقه هشدار داد.

در این بیانیه آمده است که وادار کردن مردم به ترک خانه‌هایشان نقض صریح حقوق انسانی و قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت است.

در این بیانیه همچنین حملات پیاپی به مسیحیان در بیت‌المقدس محکوم شده است.

صبح دیروز یک افراط‌گرا که به گفته اسرائیل گردشگری آمریکایی بوده به کلیسای «حبس المسیح» حمله کرد و مجسمه حضرت مسیح را در این کلیسا به پایین انداخت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016448